Pompy ciepła, panele słoneczne do ogrzewania wody, najwyższej klasy ocieplenie ścian oraz okna o wyjątkowych parametrach to kilka czynników składających się na energooszczędny dom. Rozwiązania te jednak nie należą do tanich.

Aby dom nie tracił ciepła, powinien mieć prostą bryłę, najlepiej zbudowaną na podstawie kwadratu, o nieskomplikowanym, dwuspadowym dachu. O wiele mniej jednak narażone na straty energii są domy szeregowe, czyli budynki mające dwie wspólne ściany. Wówczas do ogrzania pozostaje wtedy ściana frontowa oraz tylna. Ściany te należy dobrze ocieplić wełną mineralną i styropianem od dołu. Zasadniczą kwestią jest izolacja pionowa i pozioma ścian i ław fundamentowych. Każdy etap pracy powinien być bardzo dobrze i precyzyjnie zaplanowany. Na przykład montaż rolet zewnętrznych- już na etapie projektu należy to przewidzieć po to, by można było zamówić elementy podwieszane pod nadproże, co przy późniejszym ociepleniu ścian nie będzie powodować mostków termicznych.

W domu energooszczędnym warto postawić na jeden sposób ogrzewania, na przykład prądem elektrycznym, ogrzewaniem konwekcyjnym czy podłogowym. Wykorzystać można także ogrzewanie nadmuchowe. W okresie jesienno- zimowym ogrzewanie może wspomagać kominek, z instalacją, która rozprowadza ciepło po całym domu. W zwartej bryle jest to bardzo proste. Dodatkowo budynek taki można zaopatrzyć w rekuperator, czyli urządzenie, które wymienia powietrze.

Priorytetem jest zarządzanie energią. Chodzi o bardzo proste, nieskomplikowane rozwiązania stosowane w budynkach inteligentnych. Wychodząc z domu, można zmniejszyć ogrzewanie, korzystając z elektronicznego programatora czy sterownika. W godzinach pracy, gdy w domu nie ma innych osób, temperatura może zostać obniżona o kilka stopni. Należy pomyśleć także o wykorzystaniu wody deszczowej, na przykład poprzez wykopanie niewielkiego zbiornika. Wodę w nich gromadzoną można wtedy wykorzystać do podlewania roślin czy mycia samochodu.