Domy energooszczędne to domy, z których nie ucieka ciepło, a energia odzyskiwana jest z otoczenia. Chcąc zbudować budynek energooszczędny, najpierw potrzebny jest projekt domu energooszczędnego. Nie może to być klasyczny projekt, architekt przewiduje niektóre rozwiązania i metody, pozwalające ograniczyć utratę ciepła. Ogólnie bryła obiektu jest zwarta, bez uskoków i posiada większe okna od strony południowej natomiast wiele mniejsze od strony północnej. Okna i drzwi muszą mieć dużą szczelność, dlatego by nie zwiększała się utrata ciepła. Ściany i dach powinny również być dobrze izolowane, z pewnością należy wykluczyć mostki termiczne, przez które ucieka ciepło.

W projektach domów energooszczędnych pojawiają się działki, na których domy te budowane są w miejscu osłoniętym od wiatru, najlepiej poprzez naturalne ukształtowanie terenu. Nie może to być teren zacieniony, ponieważ podstawową sprawą jest pozyskiwanie energii słonecznej, dzięki mocowaniu na dachu charakterystycznych kolektorów. Planując zagospodarowanie wnętrza budynku, od południa warto umieścić pokoje dzienne z jak największymi oknami, a od strony północnej można urządzić kuchnię, ubikację czy łazienkę. Takim sposobem opcjonalnie można wykorzystać nie tylko światło słoneczne, ale również dzienne, przy tym można też zmniejszyć zużycie energii elektrycznej do oświetlania pomieszczeń.

Projekty domów energooszczędnych przewidują ściany jedno lub wielowarstwowe, co jest już kwestią doboru technologii. Do ścian jednowarstwowych wykorzystywana jest cegła ceramiczna lub beton i ceramika, a do ścian wielowarstwowych stosowany jest beton, który jest warstwą nośną i która jest zabezpieczona z zewnątrz przez powierzchnię elewacyjną, natomiast pomiędzy nimi umieszcza się materiał izolacyjny. Odpowiednio także zaizolować trzeba pokrycie budynku, za pomocą wełny mineralnej czy styropianu. Żeby zaoszczędzić energię warto także dobudować dodatkowe pomieszczenie, np. przedsionek do budynku. To pozwoli na dodatkowe ograniczenie utraty ciepła.