Zdecydowanie się na jakikolwiek projekt domu nie należy do najłatwiejszych. Wybór w tym przypadku projektu domu jednorodzinnego i wybór wymarzonego projektu domu, który ma spełniać oczekiwania i wymagania to niełatwa i bardzo poważna decyzja. Taki projekt ma na zapewnić komfortowe użytkowanie domu i funkcjonalność w życiu codziennym na poziomie indywidualnym.

Ekonomiczność oraz energooszczędność należą do charakterystycznych zalet domów jednorodzinnych, które powstają na bardzo wygodnie zaprojektowanej powierzchni oraz posiadają skuteczny układ użytkowy domu. Projekty domów jednorodzinnych uwzględniają zaprojektowanie dodatkowych pomieszczeń gospodarczych, spiżarni, dużej kotłowni oraz dodatkowego pokoju czy gabinetu na parterze- w przypadku domów z poddaszem. W projektach domów parterowych- projekty mają przeznaczone miejsce na dostosowania poddasza użytkowego. Domy tego typu są łatwe w budowie, a to wiąże się z niższymi kosztami i kosztami późniejszej eksploatacji budynku.

Projekty domów jednorodzinnych zawierają bardzo łatwy i dosyć czytelny układ komunikacyjny i funkcjonalny, w którym występuje podział na dwie strefy parteru- część dzienna oraz sypialniana. Krótki czas trwania budowy jest dodatkową zaletą domów jednorodzinnych, dzięki wykonaniu jednej kondygnacji. Poddasza w domach jednorodzinnych są idealne ze względu na funkcjonalność oraz wygodę. Projekty domów z poddaszem nie zabierają dużej powierzchni działki ze względu na powierzchnię fundamentów. Projekty z poddaszem użytkowym posiadają także mniejszą powierzchnię dachu, co generuje oszczędności w kosztach budowy.

Projekty gotowych domów jednorodzinnych udostępniane są w specjalistycznych pismach o tematyce budowlanej, a także w katalogach biur projektowych, a nawet w urzędach gmin. Ceny projektów są dosyć przystępne, dlatego też znajdują wielu zainteresowanych. Projekt taki jest dokumentacją, którą należy zaadaptować do konkretnie przysposobionej lokalizacji domu.