Budowa domu nie jest rzeczą prostą i łatwą. Często wymaga od nas wiele cierpliwości i wysiłku samo zdobycie projektu, według którego budowlańcy będą mogli rozpocząć pracę. Musimy spędzać czas na chodzeniu po różnych miejscach i szukaniu potrzebnych informacji. Kiedy jednak uda nam się wszystko zrobić i mamy już projekt domu, możemy wziąć się do pracy. Zamawiamy firmę budowlaną. Przedstawiamy im swój plan i czekamy na jego realizację. Od czasu do czasu przychodzimy na teren budowy i sprawdzamy, jak idzie im praca. Dookoła są tylko domy parterowe, więc nasz na pewno będzie się wyróżniał nie tylko elewacją. Nie będzie to wieżowiec, ale trzy piętra będą wyglądać ciekawie wśród tak niskich budowli. Teraz tylko czekamy na zakończenie prac i na moment, gdy wszystko zostanie skończone. Nie możemy się doczekać, by wprowadzić się do domu.

Jeśli popatrzymy wokoło, zauważymy, że buduję się nawet sporo domów. I to różnych. Mniejszych, większych, zazwyczaj jednorodzinnych. Niektóre z powstających obiektów zaprojektowali sami zainteresowani, czyli przyszli mieszkańcy domu. Większość nowo powstających domów to jednak realizacje gotowych projektów. Te można kupić już za niewielkie pieniądze i rozpoczynać inwestycję. Oszczędzamy w ten sposób czas i nie trzeba już szukać projektanta.
Projekt domu to podstawa, dlatego trzeba poświęcić trochę czasu, aby znaleźć odpowiedni. Nie budujemy domu przecież na chwilę. Musi spełniać nasze wymagania, musi być funkcjonalny.
Większość nowo budowanych domów to domy parterowe z niewielkim poddaszem użytkowym. Odeszliśmy już wielokondygnacyjnych obiektów mieszkalnych. Domy parterowe posiadają mniejsza powierzchnię, są zatem ekonomiczniejsze w użytkowaniu.